Prześladowani i zapomniani. Raport o prześladowaniach chrześcijan w latach 2007/2008

Fragmenty Raportu 2007/2008

„Prześladowania chrześcijan to nie tylko historia, o czym w bolesny sposób przypomniały ostatnie wydarzenia w Indiach i Iraku. Według specjalistów, 200 milionów chrześcijan jest prześladowanych ze względu na wyznawaną przez nich wiarę, często stając w obliczu utraty życia za wyznawanie wiary w Chrystusa. 350 milionów chrześcijan, poddawanych jest mniej groźnym dla ich życia represjom.

Raport Prześladowani i zapomniani 2007/2008 ukazujący los chrześcijan z 34 krajów jest rezultatem bezpośrednich kontaktów stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie z biskupami, księżmi i wiernymi świeckimi, którzy przekazali nam, niejednokrotnie anonimowo, z obawy o swoje życie, często tragiczne świadectwa ich głębokiej wiary. Jednocześnie stanowią one dla nas, ludzi żyjących w Europie, mogących się cieszyć swobodą w wyznawaniu naszej wiary, wyrzut. Jakże często, ze względu na konsumpcyjny styl życia, zapominany o Bogu!

Czy krew dzisiejszych męczenników nie jest dla nas wystarczającym wyrzutem, kiedy zastanawiamy się, czy wziąć udział w niedzielnej Mszy św., podczas gdy dla wielu z nich wyjście do kościoła może zakończyć się śmiercią?”

(Fragment ze Słowa Wstępnego).

ks. dr Waldemar Cisło,

Dyrektor Sekcji Polskie

Pomocy Kościołowi w Potrzebie

Afganistan

Utożsamianie chrześcijan z obcymi wojskami prowadzi do utrzymywania się wrogiej atmosfery wobec afgańskiej wspólnoty chrześcijańskiej, którą można istotnie określić jako „katakumbową”. Jedyni chrześcijanie, którzy publicznie wyznają swoją wiarę, to dyplomaci. Zaś jedynym dopuszczonym publicznym kościołem jest kaplica znajdująca się wewnątrz włoskiej ambasady w Kabulu.

Algieria

Marzec 2008: chrześcijanka Habiba Qawider została oskarżona o „praktykowanie niemuzułmańskiej religii bez oficjalnej zgody” po tym, jak w czasie przeszukania w autobusie znaleziono przy niej chrześcijańską literaturę, 10 Biblii i książki o tematyce religijnej. Prokurator zażądał trzech lat więzienia. W czerwcu 2008 r. arcybiskup Algierii Alphonse Georger domagał się od władz jej uniewinnienia. Jak dotychczas, nieznane jest stanowisko władz po jego interwencji.

Arabia Saudyjska

12 sierpnia 2008: Saudyjczyk, członek policji religijnej, zamordował swoją córkę, kiedy dowiedział się o jej konwersji na chrześcijaństwo. Morderca nie trafił do więzienia, bo przestępstwem jest zmiana religii, karana śmiercią w tym kraju, a nie zabicie apostaty.

Bangladesz

Sierpień 2007: w dystrykcie Nilphamari lokalni muzułmanie i islamscy misjonarze zaciągnęli siłą do meczetu 27 nawróconych chrześcijan, żądając od nich wyparcia się Chrystusa i powrócenie do islamu. Interwencja policji sprawiła, że nie doszło do linczu. Niemniej przez kolejne tygodnie ekstremiści nachodzili domy konwertytów i kazali pisemnie wyprzeć się chrześcijaństwa.

Bhutan

Chociaż prawo przewiduje wolność religijną, w rzeczywistości rząd ogranicza ją w stosunku do religii innych niż buddyzm, który jest religią państwową. W szczególności zabrania się wjazdu do kraju wszystkim chrześcijańskim misjonarzom, ogranicza się lub nie zezwala na budowę lub przebudowę ośrodków chrześcijańskich kultów, i zakazuje się wszelkich form ewangelizacji i sprawowania publicznego kultu.

Białoruś

Katoliccy księża, którzy są w znacznej części cudzoziemcami polskiej narodowości, nadal mają trudności z otrzymaniem wiz; istnieje bowiem ustalony roczny limit pobytu dla osób przeznaczonych do posługi religijnej, którego nie można przekroczyć. Ponadto przeniesienie kapłana z jednej parafii do innej wiąże się z wyrobieniem nowej wizy. Wzrosła liczba katolickich i protestanckich duchownych, którym odmówiono wjazdu do kraju.

Birma/Myanmar

Rok 2007 był rokiem tak zwanej „Szafranowej Rewolucji”: między sierpniem a wrześniem buddyjscy mnisi stanęli na czele pokojowego ruchu walczącego z nadużyciami i represyjną polityką wojskowego reżimu, który od 1962 r. sprawuje w kraju rządy żelaznej ręki. Kościół katolicki poparł inicjatywę mnichów, poprosił jednak członków duchowieństwa, by nie wychodzili na ulice. W Yangonie na przełomie września i października, każdego dnia nad ranem, napadano na klasztory i kto tylko zbliżył się, żeby podać mnichom coś do jedzenia albo picia, zostawał aresztowany.

Chiny

Liczni biskupi podziemia oraz ci oficjalnie uznawani wciąż pozostają w odosobnieniu; o niektórych z nich nie ma żadnej wiadomości.

Sierpień 2007: chrześcijanka w siódmym miesiącu ciąży była wleczona z domu do szpitala przez 10 oficjeli z Komisji Planowania Rodziny w mieście Baise (prowincja Guangxi, południowo-zachodnie Chiny). Kobieta i jej mąż, pastor Jage chcieli za wszelką cenę uratować dziecko.

14 listopada 2007: ksiądz Wang Zhong z diecezji Xiwanzi (Hebei) został skazany na trzy lata więzienia za zorganizowanie uroczystości poświęcenia kościoła w Guyuan.

7 grudnia 2007: policja z Shandong aresztowała 270 protestanckich przywódców, „winnych” uczestnictwa „w nielegalnym spotkaniu religijnym” w okręgu Hedeng, w pobliżu miasta Linyi. Na chwilę obecną ok. 150 z nich znajduje się w więzieniu.

Egipt

27 maja 2007: zwolniono z więzienia nawróconego na chrześcijaństwo imama jednego z meczetów w Kairze, Ahmeda Husseina El Akkad, który został uwięziony w 2005 r. Pomimo decyzji sądu w Kairze, nakazującej jego zwolnienie, przeniesiono go do więzienia o zwiększonym rygorze położonym na pustyni Wadi Natroun.

Erytrea

16 sierpnia 2007: władze nakazały Kościołowi katolickiemu zrzeczenie się na rzecz Ministerstwa Dobra Społecznego i Pracy wszystkich struktur społecznych, takich jak szkoły, kliniki, sierocińce oraz ośrodki kształcenia kobiet.

Etiopia

Kwiecień 2007: w Jijidze, gdzie ponad 90% mieszkańców to muzułmanie, w wyniku wybuchu bomby, podłożonej w pobliżu namiotu, gdzie byli zgromadzeni chrześcijanie na modlitwie, dwie osoby zginęły, a wiele zostało rannych.

Indie

W marcu 2007 r. mieszkańcy wioski Jamjunwani protestowali przeciwko próbie zajęcia terenu, na którym od 30 lat stoi kaplica zbudowana na ziemi ofiarowanej Kościołowi przez ojca pochodzącego z jednej z kast księdza.

7 marca 2007: protestancki pastor Reginald Howell został pobity żelaznymi prętami, podczas gdy modlił się z niepełnosprawnymi z Hanumangarh (Rajasthan). W szpitalu lekarze odmówili zapewnienia mu opieki z obawy przed odwetem ze strony fanatyków. Policja nie chciała przyjąć jego doniesienia i zmusiła go do opuszczenia kraju.

12 lutego 2008: 300 hinduistycznych nacjonalistów z Bajrang Dal podeszło pod szkołę katolicką i groziło śmiercią wszystkim znajdującym się w budynku. Policja aresztowała księdza i siostry zakonne tłumacząc, że ratowała ich życie.

Indonezja

20 lipca 2007: ponad 1000 muzułmanów zaprotestowało przeciw istnieniu karmelitańskiego ośrodka modlitewnego na wzgórzu Cikanyere, w Kota Bunga w regencji Cianjur (Zachodnia Jawa), w odległości ok. 100 km od Dżakarty.

Irak

Kwiecień 2007: „Zdejmijcie krzyże ze ścian! Jeśli nie, spalimy wasze kościoły!” – taką groźbę skierowała do chaldejskich chrześcijan islamska grupa w bagdadzkiej dzielnicy Dora. Chaldejczycy mają tu dwa kościoły, św. Piotra i św. Pawła.

Listopad 2007: w Bagdadzie został zabity iracki dziennikarz Sahar El Haieri. Stało się to w wyniku napisanego przez niego artykułu na temat sytuacji chrześcijan, który kończył się następującym zdaniem: „Jeśli rząd nie zapewni im bezpieczeństwa, istnieje obawa, że chrześcijanie całkowicie znikną z tego rejonu świata”.

Marzec 2008: porwany arcybiskup Faraj Raho zmarł. Jego ciało znaleziono na przedmieściach Mosulu.

Iran

Luty 2008: w irańskim parlamencie (Majlis) przedstawiono ustawę żądającą kary śmierci dla apostatów. Dotychczas wielu nawróconych z islamu muzułmanów narażało się na karę śmierci, lecz później naciski międzynarodowe odwiodły islamskie sądy od postępowania w sprawie kary śmierci, przekształcając ją na długie lata więzienia.

Korea Północna

Od zakończenia wojny domowej (1953 r.) trzy kościelne okręgi i cała wspólnota katolicka zostały brutalnie zdziesiątkowane przez reżim kreowany na wzór stalinowski, który nie pozostawił przy życiu ani jednego miejscowego kapłana i wypędził zagranicznych.

Kuba

Kuba jest jedynym państwem komunistycznym na kontynencie amerykańskim, które zachowuje typowy charakter reżimu totalitarnego, co się wiąże z wszelkiego rodzaju ograniczeniami praw i wolności obywatelskich. Konstytucja z 1976 r. proklamuje ateizm państwa kubańskiego.

Laos

21 lutego 2008: w okręgu Bokeo aresztowano 58 osób spośród chrześcijańskich rodzin. Następnego dnia chrześcijański przywódca monów został skazany na 15 lat więzienia za uczestniczenie w nielegalnych zgromadzeniach. Ponadto w wiosce Fai aresztowano siedem rodzin chrześcijańskich.

Liban

13 stycznia 2007: ze strony internetowej Chrześcijańskiej Rady Kościołów Bliskiego Wschodu usunięto wszystkie dane, umieszczając w ich miejscu propagandowe materiały islamskiego ekstremizmu. Arabska prasa przypisuje ten atak „bliżej nieokreślonym niechrześcijańskim ruchom integralistycznym”.

Malediwy

Maj 2008: minister informacji Mohamed Nasheed stwierdził na swoim prywatnym blogu, że mieszkańcy Malediwów, którzy porzucili islam, albo których dzieci nie są muzułmanami, ryzykują utratę obywatelstwa według nowej poprawki do konstytucji.

Nepal

25 kwietnia 2007: fundamentalistyczna grupa hinduistyczna Nepal Defense Army, walcząca o przywrócenie hinduistycznej monarchii, podłożyła bombę pod sierociniec Grace Children Home w Birganj, kierowany przez wspólnotę zielonoświątkowców.

Nigeria

W 2007 r. w stanach Bauchi i Sokoto doniesiono o dziesiątkach przypadków porwań chrześcijańskich dzieci i nastolatków w celu wymuszonego nawrócenia i małżeństwa.

Pakistan

23 marca 2007: w Pendżabie 150 muzułmanów napadło mężczyznę, którego bili i torturowali całymi godzinami, oskarżając go o profanację księgi Koranu. Napaść przerwała interwencja policji, ale zamiast aresztować napastników ich ofiarę umieszczono w areszcie za rzekome naruszenie art. 295b., sławetnego prawa o bluźnierstwach.

Somalia

Będący u władzy Federalny Rząd Tymczasowy przyjął ustawę uznającą islam za religię państwową, opowiadając się jednak jednocześnie za równością wszystkich obywateli, bez względu na rasę, płeć czy religię. Choć nawracanie na inną religię niż islam formalnie jest dozwolone, w praktyce jest społecznie nieakceptowane: ten, kogo podejrzewa się o odejście od islamu, może paść ofiarą pogróżek lub nawet zostać zabity.

Sri Lanka

W oczach buddyjskich nacjonalistów chrześcijanie winni są zburzenia „1000-letniej harmonii kraju”. W swoich atakach uderzają bez różnicy w katolików, protestantów i ewangelików. Ofiary śmiertelne i zniknięcia duchownych władza tłumaczy konfliktem zbrojnym, zbierającym krwawe żniwo wśród niewinnych ofiar w całym społeczeństwie.

Sudan

W oparciu o programy nauczania wszyscy uczniowie, włącznie z chrześcijańskimi, od przedszkola po uniwersytet, muszą odbywać lekcje wychowania muzułmańskiego. W szkołach państwowych nie ma przewidzianych lekcji wychowania chrześcijańskiego.

Czerwiec 2007: Adam Adam, pracownik humanitarnej organizacji związanej z Churches Together, partner Caritas został zamordowany przez trzech uzbrojonych mężczyzn. Adam opiekował się chrześcijanami z obozów dla uchodźców w Khamsa Degaig (obok Zalingei, Zachodni Darfur), gdzie przebywa ok. 100 000 ludzi.

Tadżykistan

Według lokalnych źródeł w pierwszej połowie 2007 r. urzędnicy departamentu ds. religii oraz biura prokuratora przeprowadzili wnikliwą kontrolę w każdej działającej w kraju wspólnocie religijnej, prosząc przywódców religijnych o sporządzenie listy wiernych regularnie uczestniczących w nabożeństwach, podanie szczegółowych informacji na temat działalności wspólnoty i miejsc spotkań oraz dotyczących dokumentacji podatkowej.

Turcja

Chrześcijanie nie mogą wykonywać pewnych zawodów (służyć w policji, wojsku, obejmować wyższych stanowisk w administracji). Należy też zauważyć, że w imię sekularyzmu mniejszości religijne nie mogą być reprezentowane jako takie w parlamencie, co pozbawia je możliwości obrony interesów wspólnot i ich członków.

Uganda

Przemoc wobec grup religijnych i wiernych jest przede wszystkim konsekwencją ponad 20-letniej wojny wojska z rebeliantami z Armii Bożego Oporu (LRA), która wciąż trwa. Krwawy konflikt plemienny w północnej Ugandzie pochłonął już ponad 100 000 ofiar wśród cywilów i wypędził z domów ponad dwa miliony osób. Oprócz tego uprowadzono i wzięto do niewoli ponad 10 000 dzieci (głównie z grupy etnicznej acholi); chłopcy wcielani są do armii, a dziewczynki zostają nałożnicami terrorystów.

Wenezuela

Kiedy biskupi katoliccy ukazywali, że reformy Chaveza ograniczają swobody obywatelskie, prezydent oskarżył ich o pobudzanie do buntu. Biskupi bronili prawa do wolności słowa i określili prowokacje Chaveza jako próbę odwrócenia uwagi ludzi od prawdziwych problemów kraju.

Wietnam

Styczeń 2008: 50 katolików z wioski Ploi Hamong Ktu w dystrykcie Dak Ha podczas wspólnej modlitwy zostało zaatakowanych i pobitych przez policję. Czterech z nich (w tym jeden dorosły i trzech nastolatków) zatrzymano. Tajne służby bezpieczeństwa poddały ich torturom.

Izrael i Autonomia Palestyńska

Chrześcijanie Ziemi Świętej zamieszkują dwa terytoria: z jednej strony Izrael, z drugiej obszary, które w zasadzie leżą we władaniu Autonomii Palestyńskiej (Zachodni Brzeg Jordanu i Strefa Gazy), a które zostały utworzone w 1994 r. w wyniku podpisanych rok wcześniej porozumień z Oslo. Jednak od czerwca 2007 r. Strefa Gazy znajduje się pod kontrolą Hamasu (Islamskiego Ruchu Oporu), który zawładnął tym terytorium w wojnie prz…