Modlitwy podczas dnia

 

 

Przed każdą pracą

Wszystkie sprawy nasze, prosimy Cię, Panie, natchnieniem Twoim uprzedzaj, a pomocą wspieraj, aby wszelka modlitwa i praca nasza od Ciebie się poczynała, i przez Ciebie się kończyła. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

 

Modlitwa o czystość

O Panie, rozpal sumienia nasze i serca nasze ogniem Ducha Świętego, abyśmy Ci w nieskazitelności ciała służyli i czystym sercem Tobie się podobali. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

 

Przed jedzeniem

Błogosław Panie Boże, nas i te dary Twoje, które z Twojej szczodrobliwości pożywać mamy, abyśmy Cię chwalili. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

 

Po jedzeniu

Dziękujemy Tobie, wszechmogący Boże, za wszystkie dobrodziejstwa Twoje i za ten pokarm. Bądź błogosławiony w darach Twoich i we wszystkich dziełach Twoich, który żyjesz i królujesz po wszystkie wieki. Amen.

 

Modlitwa przed nauką

Duchu Święty, który oświecasz serca i umysły nasze, dodaj nam ochoty i zdolności, aby ta nauka była dla nas z pożytkiem doczesnym i wiecznym. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

 

Modlitwa po nauce

Dzięki Ci, Boże, za światło tej nauki. Pragnę, abym nią oświecony, mógł Cię zawsze wielbić i wolę Twoją wypełniać na wieki. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

 

Za: Mszał Rzymski z dodaniem nabożeństw nieszpornych, o. Gaspar Lefebvre, Benedyktyn. Przekład polski opracowali mnisi opactwa w Tyńcu. Opactwo ŚŚ. Piotra i Pawła w Tyńcu – Polska. Opactwo Św. Andrzeja, Bruges – Belgia, 1956, str. 57; Nowy katechizm diecezjalny, Wydawnictwo Te Deum, wyd. wznowione III, Warszawa 2011, str. 78.