Pokonaj stres (przed egzaminem)

1. Ustal, co najszybciej zapominasz – czy materiał, którego uczyłeś się wczoraj, czy rok temu.

2. Rób szczegółowe notatki z tych partii materiału, których zapamiętywanie sprawiało Ci największą trudność.

3. Próbuj pokonać własną nieśmiałość, ujawniającą się w kontaktach z obcymi ludźmi. Możesz np. zaczepiać ich na ulicy i pytać o godzinę lub o drogę, rozmawiaj ze sprzedawczyniami w sklepach o interesujących Cię towarach, kontroluj swoje reakcje w sytuacjach podwyższonego stresu, na coraz wyższym poziomie napięcia.

4. Jeśli obawiasz się egzaminów ustnych, już teraz rozpocznij przygotowania do nich. Ułóż listę pytań o zróżnicowanym stopniu trudności, zapisz je na poszczególnych kartkach, po wylosowaniu nagrywaj odpowiedzi na taśmę dyktafonu lub magnetofonu, odtwarzaj korygując błędy. Powtarzaj tę zabawę w obecności obcych ci osób – kolegów, sąsiadów, znajomych rodziców.

5. Na 1-2 dni przed egzaminem przestań się już uczyć, wyjedź za miasto, biegaj, spaceruj, rób to, co lubisz, co Cię relaksuje.

6. Możesz zastosować jedną lub kilka metod relaksacji, np. muzykoterapię, ćwiczenia oddechowe (wciąganie powietrza nosem, wydychanie ustami połączone z pełną koncentracją na oddychaniu).

7. Zrezygnuj z uczestnictwa w giełdzie pytań, jeśli uważasz, że może Cię to dodatkowo zestresować.

8. Zapomnij o ciężkostrawnych potrawach – bigosie, kotletach schabowych. W dniu poprzedzającym egzamin zjedz lekki posiłek, np. kawałek gotowanego mięsa i surówkę. Nazajutrz na śniadanie – kanapki z białym serem i chudą wędliną, ogórek, pomidor, owoce. Popij niezbyt mocną herbatą lub sokiem owocowym.

9. Nie traktuj komisji egzaminacyjnej jak swych potencjalnych wrogów – jej członkowie są zestresowani tak samo jak ty. Muszą decydować o cudzym losie.

10. Asekuracyjnie wybierz inny kierunek studiów lub studium policealne, kurs językowy lub zawodowy. Wówczas nawet ewentualne niepowodzenie podczas zdawania egzaminów nie przekreśli całkowicie Twych planów na bliższą przyszłość.

( www.adonai.pl )