Alergia a nerwice u dziecka

(rozmowa z Januszem Piciem – prez. Katolickiego Ośrodka Edukacyjnego „Arka” i Bożeną Kropką – dietetyczką)

Red: Witam Prezesa i żywieniowca Ośrodka „ARKA” mgr Janusz Pić z Ustronia koło Cieszyna, gdzie szkolicie pacjentów onkologicznych po leczeniu szpitalnym, ale też jak się dowiedziałam, zajęliście się też szkoleniem matek dzieci alergicznych.

Skąd to zainteresowanie dziećmi alergicznymi?

Odp: Szczęść Boże. Witam serdecznie.

Dziękujemy Radiu Maryja, że pomaga nam propagować program dietetyczny, który wstrzymuje tzw.” marsz alergiczny” u dzieci i dorosłych.

Wg Instytutu Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, nie wyleczona alergia, może doprowadzić nawet do nowotworów.

Co drugie dziecko w Polsce ma różnego rodzaju objawy alergii.

Takie dziecko nie tylko jest narażone na pyłkowicę, astmę, zapalenie nerek lub pęcherza moczowego, reumatyzm, ale też zlekceważona alergia może doprowadzić do chorób onkologicznych.

Dziecko nie tylko cierpi fizycznie, ale też sprawia kłopoty wychowawcze pedagogom, nauczycielom i oczywiście rodzicom, ponieważ alergia drażni układ nerwowy.

Dziecko jest niecierpliwe, nadpobudliwe, nie potrafi się skoncentrować.

Red: Na czym polega to szkolenie matek takich dzieci?

Odp: Uczymy matki jak usunąć ziołami z organizmu dziecka toksyny i jak odbudować dietą uszkodzoną śluzówkę jelita cienkiego.

Alergia generalnie, wypływa z zanieczyszczenia wody, powietrza i przetworzonej żywności, gdzie organizm przeładowany środkami chemicznymi zaczyna nadmiernie reagować na zanieczyszczenia powietrza ( tutaj występuje astma), reaguje na środki chemiczne kontaktowe ( np. reakcje na skórze – różnego rodzaju wysypki) lub alergię powodują w jelitach niestrawione części pokarmów.

Red: Co jeszcze wyzwala reakcje alergiczne?

Odp: Reakcje alergiczne wyzwalają wirusy, bakterie, powszechnie stosowana antybiotykoterapia. Chemioterapia dla dzieci onkologicznych niszczy śluzówkę jelita cienkiego i takie dziecko nie trawi glutenu ( które jest w pszenicy, życie, jęczmieniu), nie trawi słodkiego mleka ( laktozy) i nie trawi sacharozy (cukru).

Red: Jakie produkty należy wprowadzić ?

Odp: W pierwszej kolejności, wprowadzamy kasze bezglutenowe, takie jak kasza jaglana, kukurydziana, ryż naturalny, kasza gryczana.

Mleko słodkie zastępujemy mlekiem kwaśnym, jogurtem naturalnym czy kefirem – można te produkty zmiksować z owocami krajowymi.

Cukier zastępujemy miodem lub fruktozą , a jak matka uzupełni niedobory pokarmowe dziecka proponowaną przez nas dietą, to dziecko nie będzie się domagało słodyczy.

Red.: A co z mięsem i innymi produktami ?

Odp.: Z mięs należy spożywać mięso królika i indyka oraz inne produkty niealergizujące.

Red.: A co z przyszłymi matkami cierpiącymi na alergię?

Odp.: W pierwszej kolejności, przed poczęciem dziecka, taka Matka powinna się wyleczyć z alergii, ponieważ wg alergologów jest narażona kilka razy bardziej na poronienia i urodzenie dziecka alergicznego. Wśród kobiet z niewyleczoną alergią, zdarzają się przypadki dzieci chorych na zespół Downa i cukrzycę insulinozależną.

Red.: Czy jesteście kadrowo przygotowani na szkolenie tych Matek?

Odp.: Tak.

Dołączyła do naszego Ośrodka dyplomowana dietetyczka, która dostosowała nasze receptury dla dzieci.

W naszej ekipie mamy psychologa, który pomaga Matkom w zrozumieniu problemów wychowawczych u dzieci, pokazuje metody radzenia sobie z emocjami, tak swoimi , jak i u dzieci.

Red.: Jakie macie Państwo sukcesy w leczeniu dzieci dietą?

Odp.: Matki dzieci alergicznych, które przeszkoliliśmy w naszym Ośrodku były zaskoczone tym, że u ich dzieci po zastosowaniu zaproponowanej diety podniosła się odporność organizmu na infekcje, tak że nie musiały już stosować antybiotyków w wypadku zachorowania, jak to było wcześniej, ale wystarczył np. sok malinowy, herbatka z kwiatów czarnego bzu czy czosnek.

Przeszkolone u nas Matki dzieci alergicznych zaskakują nas swoją konsekwencją w stosowaniu naszych zaleceń.

Jeden z przypadków alergii to chłopiec , którego Matka starała się dobrze odżywiać, ale dziecko miało stale problemy z niedowagą i niskim wzrostem w stosunku do rówieśników. Dziecko już po miesiącu stosowania naszych zaleceń, zaczęło przybierać na wadze i urosło 1 cm.

Mieliśmy też na przeszkoleniu młodą kobietę z atopowym zapaleniem skóry, tak daleko posuniętym, że nie miała już Ona brwi i bardzo przerzedzone włosy na głowie. Po 3 miesiącach stosowania naszej diety brwi tej kobiety zaczęły odrastać i pojawił się na głowie nowy odrost włosów. Poprawił się też zdecydowanie stan jej skóry.

Red.: Czy macie jakieś materiały szkoleniowe?

Odp.: Tak, w czasie szkolenia w Ośrodku, oprócz wykładów pacjenci otrzymują materiały szkoleniowe jak radzić sobie z alergią.

Ponieważ pacjent onkologiczny po leczeniu szpitalnym staje się alergikiem wydaliśmy poradnik ” Możesz wygrać z rakiem”, dostępny w księgarniach całej Polski, z którego też mogą skorzystać matki dzieci alergicznych. Dobrze by było, gdyby przeczytały ją przed przyjazdem do naszego Ośrodka.

Red.: Jaki jest Wasz adres?

Stowarzyszenie „ARKA” Dom Parafialny ul. Zabytkowa 23/A 43-450 Ustroń

Tel. 033 85 87 620

Red.: A teraz poprosimy o pytania, na które będzie odpowiadać dietetyczka Bożena Kropka, która doradzi też jak np. ma się żywić matka z alergią, która karmi dziecko.

(www.radiomaryja.pl , ,,Porady pedagoga i psychologa”, 10.10.2006 r.)