Home Rok Niepodległości
« Home »
Możliwość komentowania Rok Niepodległości została wyłączona

Rok Niepodległości

Rok Niepodległości, jaki obecnie obchodzimy, skłania nas do refleksji o tym czy Polska jest rzeczywiście krajem niepodległym i co zrobiliśmy dla szerzenia Królestwa Chrystusowego. Dwie bliźniacze cnoty miłości – do własnej Ojczyzny (patriotyzm) i Narodu (nacjonalizm) – powinny być nieodłączną częścią życia katolickiego Polaków.

Pragnę w tym celu zachęcić do śpiewania i rozważania treści przepięknego hymnu Boże, coś Polskę, epoki klasycyzmu i romantyzmu, o którym już pisałem (w artykule pt. „Spór o hymn narodowy Boże, coś Polskę”). Ten hymn, zgodnie z wolą większej części narodu polskiego, miał być hymnem narodowym. Uważam, że na takie miano zasługuje. Wystarczy uważnie przeczytać wszystkie 11 zwrotek, aby zrozumieć. Pieśń jest cała przepojona Bogiem i do Niego się odnosi w pierwszej kolejności. Ukazana jest tutaj pokora narodu, że tylko w Bogu jest nasze ocalenie (a nie w jakimś gen. Dąbrowskim i innych rewolucjonistach).

Cały tekst hymnu jest kompilacją dwóch różnych utworów i strof dopisywanych później przez różnych autorów. Jego liczne modyfikacje (co do zwrotek, jak i pojedynczych zdań i wyrazów) dokonywane najczęściej przez anonimowe osoby, w niektórych miejscach były tak znaczące, że jako prawdziwego autora mógłbym podać tutaj… naród polski. Dawniej nie było takiego szaleństwa na punkcie praw autorskich i ścigania plagiatów jak dzisiaj. Hymn był własnością całego narodu polskiego i dlatego pierwotni autorzy (Feliński i Gorecki) nie mieli nic do gadania. Moim zdaniem najładniejsze strofy są napisane przez Alojzego Felińskiego. Proszę jednak zwrócić uwagę na serię 4 mało znanych zwrotek w dalszej części utworu, zaczynających się wezwaniem „Boże…”.

>> czytaj całość